In stock

Artvin Yöresel Kostümü

Artvin yöresel kostümü, çocuk ve yetişkin gruplarının halk oyunlarında kullanılması için özenle hazırlandı. Tüm folklör kostümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da WhatsApp aracılığı ile soru sorabilirsiniz.

Artvin Kostümü Özellikleri

Artvin yöresel halk oyunları; Karadeniz, Kafkas ve Doğu Anadolu’ ya özgü oyun karakteri göstermektedir. Artvin horonlarında, genellikle erkek oyunlarında sertlik ve tatlı sertlik gözle görülür temalardır. Oyunların sertlik ve çabukluk biçiminde oynanması yörenin coğrafi konumu ile bağdaşlaştırılır. Kadın oyunlarında ise, genelde bolluk, bereket, zarafet, nezaket ve beceri gibi temaları konu alır.

Artvin Halk Oyunları; Ata Barı, Deli Horon, Ağır Bar, Hemşin Horonu, Arhavi canlısı, Borçka Horonu, Deli Kız, Cilveloy, Karabağ, Kobak, Koçari, Livane, Sarı Çiçek, Tavuk Barı, Teşi. Ondörtlü vb. sayılabilir.

 

Artvin Kostümü Giyilişi

Dünya Halk Dansları arasında yer alan Artvin Halk Oyunlarında kadınlar ve erkekler ayrı kıyafetler giyerler. Zengin bir kültüre sahip Artvin’de halk oyunlarının ayrı bir yeri vardır. Çünkü Artvin halk oyunları hem özgür hem de zengin figürlere sahiptir.

Artvin Kız Kostümünün Giyilişi

Artvin Kız Kostümü

Artvin bayan yöresel kostümü ipekli kutni kumaşlar kullanılmış olup 8 parçadan oluşmaktadır. Artvin yöresel kostümü kızlarda; süzane işlemeli üçetek, şalvar, süzane işlemeli cepken, kapatma, paralı fes, 2 adet puşi, kuşak tan oluşmaktadır.

Artvin halk oyunlarında kadınlar ayaklarına çarık, yün ile elle örülmüş desenli çorap ve kırmızı renkte yemeni giyerler. Üstlerine ise paçaları lastikli boydan şalvar, yine boydan kolları yarım iç gömlek ve zıbın isminde bir etek giyerler. Ayrıca başlarına gümüş süslemeli taç ve yazma giyilir. Yazma iki kat edilip uçları arkadan bağlanır. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir. Ayakkabılar kostüm takımına dahil değildir, mağazamızda satışı yapılmaktadır.

Artvin Erkek Kostümünün Giyilişi

Artvin Erkek Kostümü

Artvin kostümü erkeklerde bossa, alpaga, kadife gibi Bursa kumaşlardan yapılmakta olup kostüm parçaları şalvar, kurşunluklu cepken,  kurşunluk kemer, siyah başlık, tozluk – çizme, poplin gömlek ve deri çarıktan oluşmaktadır. Artvin erkek kostümü toplamda 7 parçadan oluşmaktadır.

Artvin yöresi erkek kostümünün giyilişi, halk oyunlarında erkekler ayaklarına genellikle elle örülen desenli beyaz çorap, hayvan derisinden yapılmış ve bağcık olarak da deri iplik kullanılan çarık ayakkabı giyerler. Ayrıca çarık ayakkabı yerine yemeni de giyerler. Erkeklerin diğer halk oyunları kıyafetleri ise şalvar, kuşak, gömlek ve kırk düğme yelek giyerler. Kırk düğme yelek adından da geçtiği gibi işlemeli olan ön tarafında kırk tane düğme vardır. Rengi kahverengidir ve yarım kolludur. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir. Ayakkabılar kostüm takımına dahil değildir, mağazamızda satışı yapılmaktadır.

 

Artvin Kostümü Kiralama

Artvin kostümü kiralama, kostüm paketlendikten sonra, anlaşmalı kargo firmalarımız ile sevkiyatı sağlanır. Kostümün kargo bilgileri müşteriye iletilir.Artvin Folklor Kostümünüz, organizasyonunuzun gerçekleşeceği tarihten 1 gün önce elinize ulaşır. Artvin Folklor Kostümü organizasyonda kullanılır. Kostümün özenli kullanılmasına ve deforme edilmemesine dikkat edilir.

İade/ Kargo Tarihi olarak seçilen tarih, kostümünüzün tarafımıza en geç gönderileceği tarihtir. Bu tarihte kostümün iade kargolaması yapılmalıdır. Sadece bu tarihin Pazar gününe gelmesi durumunda, kargolama bir sonraki gün yapılabilir. Artvin yöresi kostümü kiralamak ve detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaradan WhatsApp üzerinden görüşebilirsiniz.

Ağırlık0,5 kg

Hoşunuza gidebilir…