In stock

Fethiye Yöresel Kostümü

Fethiye yöresel kostümü, halk oyunları kullanımı için çocuk ve yetişkin gruplarına özenle hazırlandı. Tüm folklor kostümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da WhatsApp aracılığı ile soru sorabilirsiniz.

Fethiye Kostümü Özellikleri

Fethiye, Teke yarımadasının batısında yer alır, Akdeniz de yarımadaya adını veren Teke kültürü içerisinde yer aldığı için de oyunlarında teke oyunları ağırlık kazanmaktadır. Diğer teke yörelerinde olduğu gibi oyun figürlerine teke (erkek keçi) hareketleri hakimdir. Yörenin hareketliliği ve coşkusu müziğe yansıdığı için figürlerde de müziğe paralel olarak hareketlilik ve coşku yansımıştır. Oyunlarda genellikle bol sekmelerin arasına çökmeler, dönmeler ve yaylanmalar eklenmiştir. Fethiye de iç içe yaşayan çok farklı kültürlerin olması müzikte ve oyunda çok çeşitliliği de beraberinde getirmiştir.

 

Fethiye Kostümü Giyilişi

Fethiye Halk Oyunlarında kadınlar ve erkekler ayrı kıyafetler giyerler. Zengin bir kültüre sahip yöremizde halk oyunlarının ayrı bir yeri vardır. Fethiye halk oyunları hem özgür hem de zengin figürlere sahiptir.

Fethiye Kız Kostümünün Giyilişi

fethiye kız kostümü

Fethiye bayan yöresel kostümü ipekli kutni kumaşlar kullanılmış olup 7 parçadan oluşmaktadır. Fethiye yöresel kostümü kızlarda; kapatma, şalvar, etek, önlük, nakış işlemeli cepken, çiçekli-paralı fes, başörtü den oluşmaktadır.

Fethiye halk oyunlarında kostümleri görsel açıdan çok dikkat çekici, kostümün üzerine yapılmış işlemeler ise otantik bir havadadır. Fethiye yöresi bayan folklor kostümü folklor kostümü üstte kapama adı verilen kolsuz iç gömlek, yörenin motiflerini üzerinde barındıran nakış işlemeli cepken, başta çiçekli ve paralı fes ve üzerinde başörtü altta ise şalvar ve belde renkli önlük bulunmaktadır.Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir. Ayakkabılar kostüm takımına dahil değildir, mağazamızda satışı yapılmaktadır.

Fethiye Erkek Kostümünün Giyilişi

fethiye erkek kostümü

 

Fethiye yöresi kostümü erkeklerde bossa, alpaka, kadife gibi Fethiye kumaşlardan yapılmakta olup kostüm parçaları pantolon, kuşak, işlemeli gömlek, süzene işlemeli yelek, aba şapka ve deri çarıktan oluşmaktadır. Fethiye erkek kostümü toplamda 6 parçadan oluşmaktadır.

Fethiye halk oyunlarında erkek folklor kıyafetinde ise üstte kolları işlemeli pamuk kumaştan üretilmiş gömlek, üzerine yörenin motifleri ile işlenmiş süzene işlemeli yelek, başta Fethiye yöresine ait aba şapka, altta uzun pantolon ve belde kuşak yer almaktadır. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir. Ayakkabılar kostüm takımına dahil değildir, mağazamızda satışı yapılmaktadır.

 

Fethiye Kostümü Kiralama

Fethiye kostümü kiralama, kostüm paketlendikten sonra, anlaşmalı kargo firmalarımız ile sevkiyatı sağlanır. Kostümün kargo bilgileri müşteriye iletilir. Fethiye Folklor Kostümünüz, organizasyonunuzun gerçekleşeceği tarihten 1 gün önce elinize ulaşır. Fethiye Folklor Kostümü organizasyonda kullanılır. Kostümün özenli kullanılmasına ve deforme edilmemesine dikkat edilir.

İade/ Kargo Tarihi olarak seçilen tarih, kostümünüzün tarafımıza en geç gönderileceği tarihtir. Bu tarihte kostümün iade kargolaması yapılmalıdır. Sadece bu tarihin Pazar gününe gelmesi durumunda, kargolama bir sonraki gün yapılabilir. Fethiye yöresi kostümü kiralamak ve detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaradan WhatsApp üzerinden görüşebilirsiniz.

 

 

Ağırlık0,5 kg

Hoşunuza gidebilir…