In stock

Ege Yöresel Zeybek Kostümü

Ege yöresel zeybek kostümü, çocuk ve yetişkin gruplarının halk oyunlarında kullanılması için özenle hazırlandı. Tüm folklör kostümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da WhatsApp aracılığı ile soru sorabilirsiniz.

Ege Zeybek Kostümü Özellikleri

Ege bölgesinde oynanan halk oyunu türü zeybektir. Tüm ege bölgesinde zeybek ve zeybek oyunu türleri oynanır. Genel olarak tek bir kişi ile ya da birkaç kişinin çember oluşturarak oynadıkları zeybek oyununda, her bir efe yavaş yavaş hareket ederek kollarını iki yana açar ve büyük adımlar atar. Hareket ederken arada yere eğilerek dizlerini yere değdirir.

 

Ege Zeybek Kostümü Giyilişi

Ege Zeybek Halk Oyunlarında kadınlar ve erkekler ayrı kıyafetler giyerler. Zengin bir kültüre sahip yöremizde halk oyunlarının ayrı bir yeri vardır. Ege Zeybek halk oyunları hem özgür hem de zengin figürlere sahiptir.

Ege Zeybek Kız Kostümünün Giyilişi

ege zeybek kız kostümü

Ege bayan yöresel kostümü ipekli kutni kumaşlar kullanılmış olup 9 parçadan oluşmaktadır. Ege yöresel kostümü kızlarda; nakış işlemeli şalvar, nakış işlemeli fistan, arkalık, siyah önlük veya işlemeli önlük, nakış işlemeli sarka güdük, pullu örtü bazi, meldinli başlık veya mustafamlı başlık, yörük işlemeli kapatma, poplin gömlek tan oluşmaktadır.

Ege yöresi diğer bir adıyla Zeybek kostümü görsel açıdan çok dikkat çekici, kostümün üzerine yapılmış işlemeler ise otantik bir havadadır. Ege yöresi bayan folklor kostümü üstte pamuk kumaştan üretilmiş bürümcük adı verilen özel gömlek, yörenin motiflerini üzerinde barındıran nakış işlemeli cepken, başta paralı çiçekli fes ve üzerinde başörtü bulunmaktadır. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir. Ayakkabılar kostüm takımına dahil değildir, mağazamızda satışı yapılmaktadır.

Ege Zeybek Erkek Kostümünün Giyilişi

ege zeybek erkek kostümü

Ege yöresi kostümü aynı zamanda zeybek kostümü olarak adlandırılır. Erkeklerde bossa, alpaka, kadife gibi kumaşlardan yapılmakta olup kostüm parçaları tozluk-çizme, nakış işlemeli kısa potur, nakış işlemeli yağlık, kuşak, poplin gömlek, nakış işlemeli camedan, nakış işlemeli kartal kanat, keyfiye, işlemeli fes ve deri çarıktan oluşmaktadır. Ege erkek kostümü toplamda 9 parçadan oluşmaktadır.

Ege yöresi yazlık kostümü ise bossa, alpaka , kadife gibi Ege kumaşlardan yapılmakta olup kostüm parçaları süzene işlemeli kısa potur, kuşak, nakış işlemeli yağlık, altıparmak gömlek, süzene işlemeli kartal kanat, keyfiye bağlamalı fes, çizme-tozluk ve deri çarıktan oluşmaktadır. Ege erkek kostümü toplamda 8 parçadan oluşmaktadır.

zeybek kostümü kiralama

Zeybek yöresi erkek folklor kıyafeti yazlık ve kışlık olarak iki farklı kostüm olarak üretilmiştir. Ege yöresi kışlık erkek folklor kostümü üstte pamuk kumaştan üretilmiş gömlek, üzerine yörenin motifleri ile işlenmiş nakış işlemeli camedan, camedan üzerinde nakış işlemeli kartal kanat, başta Ege yöresine uygun olarak işlemeli fes ve etrafına dolanan keyfiye adı verilen örtü, altta yine yöre motifleri ile işlenmiş nakış işlemeli kısa potur ve ayakta deri çizme ya da deri tozluk bulunmaktadır. Ege yöresi yazlık erkek halk oyunları kostümü üstte saten kumaştan üretilmiş Altıparmak gömlek, üzerine yörenin motifleri ile işlenmiş süzene işlemeli kartal kanat, başta Ege yöresine uygun olarak işlemeli fes ve etrafına dolanan keyfiye adı verilen örtü, altta yine yöre motifleri ile işlenmiş süzene işlemeli kısa potur belde kuşak ve ayakta deri çizme ya da deri tozluk bulunmaktadır. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir. Ayakkabılar kostüm takımına dahil değildir, mağazamızda satışı yapılmaktadır.

 

Ege Zeybek Kostümü Kiralama

Ege Zeybek kostümü kiralama, kostüm paketlendikten sonra, anlaşmalı kargo firmalarımız ile sevkiyatı sağlanır. Kostümün kargo bilgileri müşteriye iletilir. Ege Zeybek Folklor Kostümünüz, organizasyonunuzun gerçekleşeceği tarihten 1 gün önce elinize ulaşır. Ege Zeybek Folklor Kostümü organizasyonda kullanılır. Kostümün özenli kullanılmasına ve deforme edilmemesine dikkat edilir.

İade/ Kargo Tarihi olarak seçilen tarih, kostümünüzün tarafımıza en geç gönderileceği tarihtir. Bu tarihte kostümün iade kargolaması yapılmalıdır. Sadece bu tarihin Pazar gününe gelmesi durumunda, kargolama bir sonraki gün yapılabilir. Ege Zeybek yöresi kostümü kiralamak ve detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaradan WhatsApp üzerinden görüşebilirsiniz.

 

Ağırlık0,5 kg

Hoşunuza gidebilir…