In stock

Elazığ Yöresel Kostümü

Elâzığ yöresel kostümü, halk oyunları kullanımı için çocuk ve yetişkin gruplarına özenle hazırlandı. Tüm folklor kostümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da WhatsApp aracılığı ile soru sorabilirsiniz.

Elazığ Kostümü Özellikleri

Elâzığ yöresinde halk oyunları genel olarak çayda çıra ve halay olarak oynanmaktadır. Yörenin kostümleri yerel halkın giyinişine ve folklor motiflerine göre özel olarak hazırlanmıştır. Harput insanının tüm eğlencelerinde oynadığı ve merasimlerde tercih edilen oyun türü çayda çıra için her yaş için kiralık ya da satılık kostümlerimiz bulunmaktadır.

 

 

 

Elazığ Kostümü Giyilişi

Elazığ Halk Oyunlarında kadınlar ve erkekler kıyafet ve oyunları ile birbirlerini tamamlarlar. Zengin bir kültüre sahip Elazığ Harput halk oyunlarının kültürümüzde ayrı bir yeri vardır. Çayda çıra, sarı zeybek, halay gibi oyunlarda giyilen kostümlerimizin aşağıda kadın ve erkek giyilişini anlatacağız.

Elazığ Kız Kostümünün Giyilişi

elazığ kız kostümü

Elazığ yöresel kostümü ipekli kutni kumaşlar kullanılmış olup 6 parçadan oluşur. Çayda çıra kostümü kızlarda; taraklı üçetek, şalvar, kapatma veya bürümcüklü gömlek, önlük, başörtü, altın paralı festen oluşmaktadır.

Elazığ yöresi bayan giyinişi ise genel olarak, şalvar içlik ve üçetekten oluşmaktadır. Üçetek; sim işlemeli, kalın ipekli kumaştan veya kadifeden yapılmaktadır. Uzun kolları bilezikli ve çok az yırtmaçlıdır. Yakası bele kadar açık V şeklindedir. Belden aşağıya doğru genişleyen eteğin önü tamamen açıktır. Yanları ise kalça altından yırtmaçlıdır. Böylece etek üç parça görünümünü almaktadır. Bele bel bağı bağlanmaktadır. Bu da 3-4 cm. eninde kumaş üzerine işlenmiş kuşaktır. Saç uçlarına Hampul takılır. Başa fes, fesin üzerine gümüş tepelik konulur. Bunların üzerine oyalı yazma, tülbent bağlanır. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir. Ayakkabılar kostüm takımına dahil değildir, mağazamızda satışı yapılmaktadır.

Elazığ Erkek Kostümünün Giyilişi

elazığ erkek kostümü

Elâzığ folklor ya da Çayda çıra kostümü olarak da bilinen erkeklerde bossa, alpaga, kadife gibi Bursa kumaşlardan yapılmakta olup kostüm parçaları yelek, poplin gömlek, kuşak, potur şalvar, aba şapka ve deri çarıktan oluşmaktadır. Elazığ erkek kostümü toplamda 7 parçadan oluşmaktadır.

Çayda çıra kostüm giyinişi genel olarak erkeklerde, başa fes takılır, astane mendil büyüklüğünde “Puşu” takılır. Yaşlılar yazma bağlarlar. Paçaları dar, üst kısmı geniş, beli uçkur ile büzülen çuha şalvar giyilir. Düz beyaz veya siyah-beyaz renkte çizgili, pamuklu kumaştan, içlik veya giyme adı verilen bir iç gömlek giyilir. Bu gömlek kollu, yakasız veya hakim yakadır. Gömleğin üzerine şalvarın kumaşından “avcı yeleği” denilen bir yelek giyilir. Bele beyaz ipek veya şal adı verilen “acem kuşağı” bağlanır. Ayağa pisi pisi ayakkabı ve yün örme çorap giyilir.

 

Elazığ Kostümü Kiralama

Elazığ kostümü kiralama, kostüm paketlendikten sonra, anlaşmalı kargo firmalarımız ile sevkiyatı sağlanır. Kostümün kargo bilgileri müşteriye iletilir. Elazığ Yöresi Kostümünüz, organizasyonunuzun gerçekleşeceği tarihten 1 gün önce elinize ulaşır. Elazığ Folklor Kostümü organizasyonda kullanılır. Kostümün özenli kullanılmasına ve deforme edilmemesine dikkat edilir.

İade/ Kargo Tarihi olarak seçilen tarih, kostümünüzün tarafımıza en geç gönderileceği tarihtir. Bu tarihte kostümün iade kargolaması yapılmalıdır. Sadece bu tarihin Pazar gününe gelmesi durumunda, kargolama bir sonraki gün yapılabilir. Elazığ yöresi kostümü kiralamak ve detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaradan ya da WhatsApp üzerinden görüşebilirsiniz.

Ağırlık0,4 kg

Hoşunuza gidebilir…