MESAFELİ KİRALAMA SÖZLEŞMESİ

 

MADDE 1-Taraflar ve Genel Koşullar:

İş bu sözleşmede ürün, kiralanan eşyayı; Kiraya Veren, ürünü kiraya veren tarafı; Kiracı, ürünü kiralayan tarafı temsil eder. Aşağıdaki hükümler (“Kiracı”) ve GÜVEN KOSTÜM (“Kiralayan”) arasında https://www.onlinekostum.com Web-sitesi aracılığıyla alacağınız kiralama hizmetinin tabi olacağı şartları ve hükümleri düzenlemektedir.

Kiracı, kiralamayı kabul ederek, bu Genel Kullanım Şartlarını kabul ettiğini ve hukuki olarak da sorumlu olduğunu kabul eder.

 

MADDE 2-Sözleşme:

Kiracı, iş bu internet sitesinde sözleşme konusu ürünün temel nitelikleri, kiralama bedeli, ödeme şekli, teslim ile ilgili ön bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu, elektronik ortamda sipariş vermekle gerekli onayı verdiğini ve sözleşme koşullarına kayıtsız şartsız uyacağını kabul ve taahhüt etmektedir.

 

MADDE 3-Sipariş ve Ödeme Şartları:

Belirlenen kiralama bedeli bir (1) günlüktür ve peşin ödenir. Kiracı, kiraladığı ürünü en geç kiraladığı günün ertesi günü kargoya teslim etmek zorundadır. Kiracı, ürünün iadesinde geciken her gün için 1 günlük kira bedelini ödemek zorundadır.

Fakat, mağaza dışında yapılan kiralamalarda kargoda geçen süre kira süresinin hesaplanmasında dikkate alınmaz.

www.onlinekostum.com adresinden kredi kartı (Visa, MasterCard, vs.), posta çeki ya da banka havalesi ile alışveriş yapılabilir. Siparişlerin kiraya veren tarafından işleme alınma zamanı, siparişin kiracı tarafından verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı, ya da posta çeki ile yapılan ödemelerde posta çekinin hesaba geçtiği ya da havalenin (EFT’nin) kiraya verenin hesaplarına ulaştığının belirlendiği andır. Her türlü havale ücreti kiracıya aittir.

Kiralanan ve alışveriş sepetine eklenen ürünlerin tutarı (Taksitli işlemlerde toplam taksit tutarları) kiracı tarafından onaylandıktan sonra, ilgili banka kartının posu üzerinden işleme alınır. Bu nedenle siparişler sevk edilmeden önce müşteriye sipariş onay maili gönderilir. Sipariş Onay maili gönderilmeden sevkiyat yapılmaz.

Süreçteki herhangi bir aksama durumu ya da kredi kartı ile ilgili ortaya çıkabilecek problemler müşteriye sözleşmede belirttiği telefon/faks/e-posta yollarından biri veya bir kaçı kullanılmak sureti ile bildirilir. Gerekirse müşteriden bankası ile görüşmesi istenebilir.

Haklı bir nedenle sözleşme konusu ürünün tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması, kına günü müsait olmaması durumunda müşteri hemen açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirilip onay vermesi durumunda müşteriye eşit kalitede ve fiyatta başka bir ürün ya da müşterinin arzusu ve seçimi doğrultusunda başka bir ürün gönderilebilir, ya da teslime engel diğer engelin ortadan kalkması beklenebilir.

https://www.onlinekostum.com‘da, internet ortamında kredi kartı bilgilerini kullanmak istemeyen müşterilere nakit, banka yolu ile, kapıda kredi kartıyla ödeme, kapıda nakit ödeme ve posta çeki ile havale yolu ile sipariş imkanları da sunulmuştur. Havale ile ödemede müşteri kendisine en uygun bankayı seçip havalesini yapabilir. Eğer EFT yapılmışsa hesaba geçme tarihi dikkate alınacaktır. Havale ve/veya EFT yaparken “Gönderen Bilgileri”nin ve sipariş numarasının yazılması gereklidir. Ayrıca havale ücreti kiracıya aittir.

Kiracı kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih etmiş ise ilgili faiz oranlarını ve temerrüt faizi ile ilgili bilgileri bankasından ayrıca teyit edeceğini, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümlerin Banka ve kiracı arasındaki “Kredi Kartı Sözleşmesi” kapsamında uygulanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

 

MADDE 4-Sevkiyat ve Teslimat:

Kiraya veren, sipariş edilen ürünün müsait olması halinde ürünün kullanılacağı tarihte (etkinlik günü) kiracının elinde olacak şekilde ürünü kargoya verir. Bu süre uygulanırken ürünün etkinlik tarihinde müsaitlik durumu da dikkate alınacaktır. Tüm ürünler müsaitlik durumuna göre mutlaka kiraya verenin anlaşmalı olduğu kargo şirketine teslim edilecektir.

İş bu sözleşme ile kiracı sipariş verdiği ürünü teslim aldığı tarihin ertesi günü kiraya verenin anlaşmalı olduğu kargo şirketi ile Kiraya Verene geri gönderilmek üzere teslim edeceğini kabul ve taahhüt etmektedir. Kiracı kargoya teslim süresinde geciken her gün için 1 günlük kira bedelini ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

Kiracı iş bu internet sitesinde sipariş verdiği ürünün Kiraya veren tarafından Türkiye sınırları içinde herhangi bir adrese teslimini isteyebilecektir. Kiraya veren, ürün kiracıya teslim edilirken ürüne ilişkin kargo, nakliye ve diğer tüm taşıma masraflarının kendisine ait olduğunu kabul ve taahhüt eder.

Kiraya Verenden kaynaklanmayan nedenlerle ürünün tesliminin gecikmesi halinde Kiracı, Kiraya Verenden herhangi bir maddi, manevi tazminat veya cezai şart ve talepte bulunamayacağını kabul ve taahhüt eder.

Kargo ile yapılan teslimatlarda, sipariş verilen ürünler, iş bu sözleşmede kiracı tarafından belirtilen teslimat adresine gönderilecektir. Sözleşmede belirtilen isimden başka bir kişinin ürünü teslim alması halinde kiraya verenin herhangi bir hukuki sorumluluğu olmayacaktır. Kargo teslimi sırasında alıcının adresinde bulunamadığı durumda ise kargonun ilgili şubesinden alınması için ihbar notu bırakılır.

Kiraya verenin anlaşmalığı olduğu kargo şirketi ile gönderim ve geri alım yapılmaktadır. Geri gönderim kiracı tarafından kiraya verenin çalıştığı kargo şirketi kiraya veren ile anlaşmalı olduğu cari hesap kodu ile yapılmalıdır.

Kullanıcı, teslimat süresinde yaşanabilecek gecikmeleri en aza indirmek için adres bilgilerini siteye ve kiraya verene doğru ve eksiksiz bildirmekle yükümlüdür. Adres bildirimi kaynaklı gecikmelerden kiraya veren sorumlu değildir.

Kargo Şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve eksiklik olduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda belirtilen gün süresinde sarkma olabilir. Bu sarkmalardan dolayı kiracı kiraya verene herhangi bir sorumluluk yükleyemez. Ürün, kiracıdan başka bir kişiye teslim edilecek ise, teslim edilecek kişinin teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya kiracının yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden kiraya veren sorumlu değildir.

 

MADDE 5-Kiracının hak ve yükümlülükleri:

5.1.Kiracı Web sitesinde yer alan sözleşme konusu ürünün temel nitelikleri, kiralama bedeli ve ödeme şekli ile teslimata ilişkin olarak kiraya veren tarafından yüklenen ön bilgileri, ürün sipariş ve ödeme koşullarının, ürün kullanım talimatlarının, olası durumlara karşı alınan tedbirlerin ve yapılan uyarıların olduğu www.onlinekostum.com sipariş/ödeme/kullanım prosedürü bilgilerini okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli onayı verdiğini beyan eder.

 

5.2.Kiracı https://www.onlinekostum.com internet sitesinden kiraya verenin isim, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri, ürünün temel nitelikleri, kira bedeli, ödeme şekli, teslimat koşulları ve masrafları, ürün ile ilgili tüm ön bilgiler ve şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde bilgi sahibi olduğunu, bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini kabul ve beyan eder.

 

5.3.Kiracı kiraladığı ürünü teslim almadan önce muayene edecektir. Tahrip olmuş, kırık, ambalajı yırtılmış vb. hasarlı ve ayıplı ürünü kargo şirketinden teslim alması halinde sorumluluk tamamen kendisine aittir. Kiracı tarafından kargo şirketi görevlisinden teslim alınan ürünün hasarsız ve sağlam olduğu kabul edilecektir. Teslimden sonra ürünün sorumluluğu ve hasarı kiracıya aittir. Kiracının elinde iken üründe meydana gelen hasar nedeniyle kiralanan ürünün satış bedelinin 2 katına kadar hasar bedeli ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

 

5.4.Kiracı teslim aldığı ürünü, teslim aldığı şekilde kullanacaktır. Üründe herhangi bir değişiklik yapamaz, kullanım amacını değiştiremez. Ürünü 3. kişilere kiralayamaz, devredemez, kullandıramaz. Aksi bir durumun tespit edilmesi halinde kiracı, kiraya verene kiraladığı ürün bedelinin 3 katı tutarında cezai şart ödeyeceğini kabul ve taahhüt eder.

 

5.5.Kiracı, iş bu sözleşme ile elektronik ortamda sipariş verdiği ürünü sipariş bildiriminde belirtmiş olduğu süre için kiralamayı kabul ve taahhüt etmektedir. Kiracı, ürünü kiralama süresinin bittiği gün itibariyle iade etmiş, kiraya verenin anlaşmalı olduğu kargo şirketine teslim etmiş olması gerektiğini bilmekte ve kabul etmektedir.

 

5.6.Kiracı sipariş etmek istediği ürünün, kullanmak istediği günün müsait olup olmadığını önceden kontrol ederek, ürünün müsait olması durumunda, ürünü teslim almak istediği tarihten en az 48 saat önce sipariş vermek ve kira bedelini ödemekle yükümlüdür. Aksi takdirde Kiraya Veren bu siparişi Kiracıya teslim etmekle yükümlü olmadığı gibi; Kiracı, Kiraya Verenden bu sebeple herhangi bir maddi, manevi tazminat veya cezai talepte bulunamayacağını kabul ve taahhüt eder.

 

5.7.Kiracı ürünü taahhüt ettiği süre içersinde (etkinlik gününün ertesi günü) iade etmediği taktirde, teslimde geciken her gün için 1 (bir) günlük kiralama bedelini ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

 

5.8.Kiracı, ürünü tüm kontrollerini yaparak teslim alacağını/aldığını, ürünün kiraya verenin taahhüt ettiği özellikleri taşımaması ve/veya teslim belgesinde resimle gösterilip bildirilen eksiklikler dışında hasar ve eksikliklere sahip olması halinde teslim almaktan imtina edeceğini kabul ve taahhüt etmektedir. Bu sebeple, işbu kontrolü yapmakla yükümlü olan Kiracının ürünü teslim alması halinde taraflar, ürünün kiraya verenin taahhüt ettiği özelliklerle kiracıya eksiksiz ve sağlam olarak teslim edildiğini peşinen kabul ve taahhüt eder. Kiracı ürünün kendisine teslimi ile ürün ile ilgili her türlü hasar ve ziyandan sorumlu olduğunu, ürünün en iyi şekilde kullanılması ve korunması için gerekli tedbirleri alacağını, aksi halde tüm sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul ve taahhüt etmektedir.

 

5.9.İstanbul ili sınırları içinde yapılacak kiralamalarda, Kiracı, iş bu sözleşme konusu siparişin sipariş bildiriminde belirttiği adreste kimlik kontrolü ve Ürün Teslim Belgesinin imzalanması ile kendisine teslim edileceğini bilmekte ve kabul etmektedir. Ürün teslimi, Kiraya Verenin elemanları tarafından gerçekleştirilecektir. Ürün, Kiracı tarafından kullanıldıktan sonra Kiraya Verene geri teslim edilirken teslim edilen ürünün çizilmesi, yıpranması, yırtılması vs.(Fotoğraf ile tespit edilen ve taraflarca kabul edilen hasar ve çizikler bu cezanın dışındadır) her türlü zarar gördüğünün tespit edilmiş olması hallerinde Kiracı, satış bedelinin 2 katı kadar sorumlu olduğunu kabul ve taahhüt eder.

 

5.10.Kiracı ödeme yaptığı ve kiraladığı üründen vazgeçmesi durumunda ödediği paranın iadesini talep etme hakkına sahip değildir. Ödediği tutar kadar, yeni kiralayacağı ürünün müsaitlik durumu da dikkate alınarak 6 ay içinde başka bir ürün kiralama ya da aynı tutarda başka bir ürün satın alma hakkına sahiptir.

 

MADDE 6-Genel Şartlar:

Tarafların kontrolleri dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla taraflardan birinin ya da her ikisinin de sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen ya da tamamen yerine getirmelerini ya da bunları zamanında yerine getirmelerini olanaksızlaştıran durumlar, mücbir sebep (Doğal afet, savaş, terör, ayaklanma, değişen mevzuat hükümleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde önemli ölçüde arıza vb.) olarak kabul edilecektir. Mücbir sebep şahsında gerçekleşen taraf, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak bildirecektir.

Mücbir sebebin devamı esnasında tarafların edimlerini yerine getirememelerinden dolayı herhangi bir sorumlulukları doğmayacaktır.

 

MADDE 7-Uyuşmazlıkların Çözümü:

İşbu sözleşmenin uygulanmasından kaynaklanan uyuşmazlık halinde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca her yıl Aralık ayında ilan edilen değere kadar Bursa Tüketici İl Hakem Heyetleri ile Bursa Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.

 

MADDE 8-Bildirimler ve delil sözleşmesi:

İş bu Sözleşme kapsamında taraflar arasında yapılacak her türlü yazışma, Kanunda sayılan zorunlu haller dışında, e-posta yolu ile yapılacaktır. Kiracı iş bu Sözleşmeden doğabilecek ihtilaflarda kiraya verenin resmi defter ve ticari kayıtlarıyla, kendi veritabanında, sunucularında tuttuğu elektronik bilgilerin ve bilgisayar kayıtlarının, bağlayıcı, kesin ve münhasır delil teşkil edeceğini, bu maddenin Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 193. maddesi anlamında delil sözleşmesi niteliğinde olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.

 

MADDE 9-Yürürlük:

9 (dokuz) maddeden ibaret bu Sözleşme, Taraflarca okunarak, Kiracı tarafından elektronik ortamda onaylanmak suretiyle akdedilmiş ve yürürlüğe girmiştir.