In stock

Diyarbakır Yöresel Kostümü

Diyarbakır yöresel kostümü, halk oyunları kullanımı için çocuk ve yetişkin gruplarına özenle hazırlandı. Tüm folklor kostümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da WhatsApp aracılığı ile soru sorabilirsiniz.

Diyarbakır Kostümü Özellikleri

Diyarbakır Yöresel Kostümü, yöre insanının, folklor gruplarının, okul ve derneklerin tercih ettikleri Diyarbakır yöresinin motif ve kültürünü içeren kostüm türüdür. Diyarbakır yöresi halk oyunlarında, kadının evinde olduğu gibi diğer işlerde de eşine destek oluşunu ve yardımlaşmalarını konu alır. Diyarbakır halk oyunlarında kadının rolü çok önemlidir. Çünkü kadın ve erkek yan yana koreografiye sahiptir.

Diyarbakır Kostümü Giyilişi

Dünya Halk Dansları arasında yer alan Diyarbakır Halk Oyunlarında kadınlar ve erkekler ayrı kıyafetler giyerler. Zengin bir kültüre sahip Diyarbakır’da halk oyunlarının ayrı bir yeri vardır. Çünkü Diyarbakır halk oyunları yöresinin motif ve kültürünü içeren kostüm türüdür.

Diyarbakır Kız Kostümünün Giyilişi

diyarbakır kız kostümü

Diyarbakır kız yöresel kostümü ipekli kutni kumaşlar kullanılmış olup 9 parçadan oluşmaktadır. Diyarbakır yöresel kostümü kızlarda; nakış işlemeli şalvar, nakış işlemeli fistan, arkalık, siyah önlük veya işlemeli önlük, nakış işlemeli sarka güdük, pullu örtü bazi, meldinli başlık veya mustafamlı başlık, yörük işlemeli kapatma, poplin gömlek tan oluşmaktadır. Diyarbakır yöresinde giyilen kadın kostümü oldukça dikkat çekicidir. Diyarbakır yöresi kostümleri halay oyununda giyilen ve oldukça gösterişli kostümlerdir. Diyarbakır yöresi bayan folklor kostümü, üstte deseninde yörenin motiflerini üzerinde barındıran boyundan ayağa kadar komple giyilen entari, üzerinde Diyarbakır yöresine uygun ceketten oluşmaktadır. Başa paralı fes ve saçları saran tülbent takılır. Altta entarinin altına uzun şalvar giyilir ve belde önlük ve kuşak bulunmaktadır. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir. Ayakkabılar kostüm takımına dahil değildir, mağazamızda satışı yapılmaktadır.

 

Diyarbakır Erkek Kostümünün Giyilişi

diyarbakır erkek kostümü

Diyarbakır yöresi aba potur kostümü ise bossa, alpaka, kadife gibi kumaşlardan yapılmaktadır. Kostüm parçaları aba potur, karçın, aba yelek, damat şalı, poplin gömlek veya altıparmak gömlek, aba şapka, keyfiye ve deri çarıktan oluşmaktadır. Diyarbakır erkek kostümü toplamda 8 parçadan oluşmaktadır.

Diyarbakır yöresi erkek folklor kıyafetinde ise üstte pamuk saten kumaştan üretilmiş Altıparmak gömlek, üzerine Doğu Anadolu bölgesine uygun kesimde yelek, altta yine gri renkte potur şalvar giyilir. Başta ya da omuzda puşi örtü bulunur. Aksesuar olarak zincir yer almaktadır. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir. Ayakkabılar kostüm takımına dahil değildir, mağazamızda satışı yapılmaktadır.

Diyarbakır Kostümü Kiralama

kostüm kiralama

Diyarbakır kostümü kiralama, kostüm paketlendikten sonra, anlaşmalı kargo firmalarımız ile sevkiyatı sağlanır. Kostümün kargo bilgileri müşteriye iletilir. Diyarbakır Yöresi Kostümünüz, organizasyonunuzun gerçekleşeceği tarihten 1 gün önce elinize ulaşır. Diyarbakır Folklor Kostümü organizasyonda kullanılır. Kostümün özenli kullanılmasına ve deforme edilmemesine dikkat edilir.

İade/ Kargo Tarihi olarak seçilen tarih, kostümünüzün tarafımıza en geç gönderileceği tarihtir. Bu tarihte kostümün iade kargolaması yapılmalıdır. Sadece bu tarihin Pazar gününe gelmesi durumunda, kargolama bir sonraki gün yapılabilir. Diyarbakır yöresi kostümü kiralamak ve detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaradan ya da WhatsApp üzerinden görüşebilirsiniz.

 

Ağırlık0,5 kg

Hoşunuza gidebilir…