In stock

Kafkas Yöresel Kostümü

Kafkas yöresel kostümü, halk oyunları kullanımı için çocuk ve yetişkin gruplarına özenle hazırlandı. Tüm folklor kostümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da WhatsApp aracılığı ile soru sorabilirsiniz.

Kafkas Kostümü Özellikleri

Kafkas kostümü genellikle Ardahan Iğdır ve Kars çevresinde giyilen, Kafkas yöresi halk oyunları oynarken giyilen kostümlerdir. Kafkas dansı, kadına saygı duymayı, kadınla birlikte hareket etmeyi, hürmeti ve gururu mertliği ve cesareti temsil eder. Kızlarda zarafet, asalet; erkeklerde kahramanlık, cesaret ve atiklik ön plana çıkar. Kafkas oyunları sırasında kadın dansçılar minik adımlar ve ayak hareketleriyle ilerlerken ellerini zarifçe döndürür, erkekler ise kollarını yana açarak havaya zıplama, havada bir tam dönüş yapma ve dizlerinin üstünde havaya sıçrama hareketleri ile karşımıza çıkar. Genel olarak bayanlar uzun elbise, erkeklerde ise kolları uzun kıyafet giyerler.

 

Kafkas Kostümü Giyilişi

Kafkas Halk Oyunlarında kadınlar ve erkekler ayrı kıyafetler giyerler. Zengin bir kültüre sahip yöremizde halk oyunlarının ayrı bir yeri vardır. Kafkas halk oyunları hem özgür hem de zengin figürlere sahiptir.

Kafkas Kız Kostümünün Giyilişi

kafkas kız kostümü

Kafkas bayan yöresel kostümü ipekli kutni kumaşlar kullanılmış olup 6 parçadan oluşmaktadır. Kafkas yöresel kostümü kızlarda; sim işlemeli Kafkas tacı, metrajı yüksek olan Kafkas tülü, kenarları simli lase işlemesinden geçirilmiş olan Kafkas yeleği, belinde simli kemer, uzun etek, kapatma dan oluşmaktadır.

Kafkas yöresi diğer bir adıyla ata barı kostümleri görsel açıdan çok dikkat çekici, kostümün üzerine yapılmış işlemeler ise otantik bir havadadır. Kafkas halk oyunları yöresi bayan folklor kostümü üstte kapama adı verilen kolsuz iç gömlek, yörenin motiflerini üzerinde barındıran kenarları simli lase işlemesinden geçirilmiş olan Kafkas yeleği, başta metrajı yüksek olan Kafkas tülü olan başörtü, üzerinde sim işlemeli Kafkas tacı altta ayakları kapatacak kadar uzun olan bir etek, belinde ise simli kemer bulunmaktadır. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir. Ayakkabılar kostüm takımına dahil değildir, mağazamızda satışı yapılmaktadır.

Kafkas Erkek Kostümünün Giyilişi

kafkas erkek kostümü

Kafkas yöresi kostümü erkeklerde bossa, alpaka, kadife gibi Kafkas kumaşlardan yapılmakta olup kostüm parçaları kalpak, poplin gömlek, tayt, deri bel silahlığı, Kafkas yeleği ve deri çarıktan oluşmaktadır. Kafkas erkek kostümü toplamda 6 parçadan oluşmaktadır.

Kafkas halk oyunları yöresi erkek folklor kıyafetinde ise üstte pamuk kumaştan üretilmiş gömlek, üzerine diz aşağısına kadar uzanan kollu Kafkas yeleği, başta Silifke yöresine ait özel Silifke kalpak, altta oyun esnasında oyunun hareketlerini kolayca yapabilmek için giyilen tayt, beli komple saran kurşunluk, ayakta deri çizme ya da deri tozluk giyilmektedir. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir. Ayakkabılar kostüm takımına dahil değildir, mağazamızda satışı yapılmaktadır.

 

Kafkas Kostümü Kiralama

Kafkas kostümü kiralama, kostüm paketlendikten sonra, anlaşmalı kargo firmalarımız ile sevkiyatı sağlanır. Kostümün kargo bilgileri müşteriye iletilir. Kafkas Folklor Kostümünüz, organizasyonunuzun gerçekleşeceği tarihten 1 gün önce elinize ulaşır. Kafkas Folklor Kostümü organizasyonda kullanılır. Kostümün özenli kullanılmasına ve deforme edilmemesine dikkat edilir.

İade/ Kargo Tarihi olarak seçilen tarih, kostümünüzün tarafımıza en geç gönderileceği tarihtir. Bu tarihte kostümün iade kargolaması yapılmalıdır. Sadece bu tarihin Pazar gününe gelmesi durumunda, kargolama bir sonraki gün yapılabilir. Kafkas yöresi kostümü kiralamak ve detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaradan WhatsApp üzerinden görüşebilirsiniz.

 

 

Ağırlık0,5 kg

Hoşunuza gidebilir…