In stock

Üsküp Yöresel Kostümü

Üsküp yöresel kostümü, halk oyunları kullanımı için çocuk ve yetişkin gruplarına özenle hazırlandı. Tüm folklör kostümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da WhatsApp aracılığı ile soru sorabilirsiniz.

 

Üsküp Kostümü Özellikleri

Üsküp yöresi halk genel olarak Makedonya’nın çeşitli yörelerinden derlenmiştir. Genel olarak Vardar boyu oyunları oynanır. Özel günlerde ve etkinliklerde oynanan hafif ve ağır oyunları vardır. Hafif oyunlar genel olarak kadın ve erkek beraber oynanan oyunlardır. Ağır oyunlar genelde sadece erkekler tarafından oynanır.

Hafif Oyunlar seri oyunlardır ve Vardar nehrinin canlılığından fer almaktadır. Bu oyunlar; Koşturmalı, Payduşka, Sayılı, Rençper, Karadağ, Yeniyol, Köprülü, Kalaycı, Eltiler, Damat, Berançe, Sırbiya

Ağır oyunlar ise Düz ağır, Anadolka, Bülbülce, Çifte Çamçe, Harami, Süvari, Nizamka, Osmanpaşa, Kırbaç, Çaçak, Karadağ, Cücük, Kaval oyunlarıdır.

 

Üsküp Kostümü Giyilişi

Üsküp Halk Oyunlarında kadınlar ve erkekler kıyafet ve oyunları ile birbirlerini tamamlarlar. Zengin bir kültüre sahip Üsküp yöresel halk oyunlarının kültürümüzde ayrı bir yeri vardır.

Üsküp Kız Kostümünün Giyilişi

Üsküp bayan yöresel kostümü ipekli kutni kumaşlar kullanılmış olup 9 parçadan oluşmaktadır. Üsküp yöresel kostümü kızlarda; nakış işlemeli şalvar, nakış işlemeli fistan, arkalık, siyah önlük veya işlemeli önlük, nakış işlemeli sarka güdük, pullu örtü bazi, meldinli başlık veya mustafamlı başlık, yörük işlemeli kapatma, poplin gömlek tan oluşmaktadır.

Üsküp erkek kostümü ise altta aba potur adı verilen ağlı şalvar, üstte pamuk kumaştan yapılmış beyaz renkli gömlek ve yörenin motiflerini içinde barındıran süzene tarzında işlenmiş yelek, belde kuşak, başta keçe kumaşından yapılmış fes ve ayaklara giyildiğinde dize kadar saran karçın adı verilen yün  giyilmektedir. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir.

Üsküp Erkek Kostümünün Giyilişi

üsküp erkek kostümü

Üsküp yöresi kostümü erkeklerde bossa, alpaga , kadife gibi Üsküp kumaşlardan yapılmakta olup kostüm parçaları Keçe fes, süzene işlemeli yelek, poplin gömlek, aba potur, kuşak, karçın ve deri çarıktan oluşmaktadır. Üsküp erkek kostümü toplamda 6 parçadan oluşmaktadır.

Üsküp halk oyunlarında kadınlar ayaklarına çarık, yün ile elle örülmüş desenli çorap ve kırmızı renkte yemeni giyerler. Üstlerine ise paçaları lastikli boydan şalvar, yine boydan kolları yarım iç gömlek ve zıbın isminde bir etek giyerler. Ayrıca başlarına gümüş süslemeli taç ve yazma giyilir. Yazma iki kat edilip uçları arkadan bağlanır. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir.

 

 

Üsküp Kostümü Kiralama

kostüm kiralama

Üsküp kostümü kiralama, kostüm paketlendikten sonra, anlaşmalı kargo firmalarımız ile sevkiyatı sağlanır. Kostümün kargo bilgileri müşteriye iletilir. Üsküp Yöresi Kostümünüz, organizasyonunuzun gerçekleşeceği tarihten 1 gün önce elinize ulaşır. Üsküp Folklor Kostümü organizasyonda kullanılır. Kostümün özenli kullanılmasına ve deforme edilmemesine dikkat edilir.

İade/ Kargo Tarihi olarak seçilen tarih, kostümünüzün tarafımıza en geç gönderileceği tarihtir. Bu tarihte kostümün iade kargolaması yapılmalıdır. Sadece bu tarihin Pazar gününe gelmesi durumunda, kargolama bir sonraki gün yapılabilir. Üsküp yöresi kostümü kiralamak ve detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaradan ya da WhatsApp üzerinden görüşebilirsiniz.

 

 

Ağırlık0,5 kg

Hoşunuza gidebilir…