In stock

Adıyaman Yöresel Kostümü

Adıyaman yöresel kostümü, halk oyunları kullanımı için çocuk ve yetişkin gruplarına özenle hazırlandı. Tüm folklör kostümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da WhatsApp aracılığı ile soru sorabilirsiniz.

 

Adıyaman Kostümü Özellikleri

Adıyaman Yöresel Kostümü, yöre insanının, folklor gruplarının, okul ve derneklerin tercih ettikleri Adıyaman yöresinin motif ve kültürünü içeren kostüm türüdür. Adıyaman yöresi halk oyunlarında, kadının evinde olduğu gibi diğer işlerde de eşine destek oluşunu ve yardımlaşmalarını konu alır. Adıyaman halk oyunlarında kadının rolü çok önemlidir. Çünkü kadın ve erkek yan yana koreografiye sahiptir.

 

Adıyaman Kostümü Giyilişi

Dünya Halk Dansları alanında birinciliği bulunan Adıyaman Halk Oyunlarında kadınlar ve erkekler ayrı kıyafetler giyerler. Zengin bir kültüre sahip Adıyaman’da halk oyunlarının ayrı bir yeri vardır.

Adıyaman Kız Kostümünün Giyilişi

Adıyaman Kız Kostümü

Adıyaman Yöresi Kız Kostümü kızlarda; alpaka şalvar, kapatma, üçetek, önlük, paralı fes, baş örtü den oluşmaktadır. Ayrıca kadın yöresel kostümü ise ipekli kutni kumaşlar kullanılmış olup 6 parçadan oluşmaktadır.

Adıyaman yöresinde giyilen kadın kostümü oldukça dikkat çekicidir. Kostümün üzerine yapılmış işlemeler otantik bir havaya sahiptir. Üst giyimde kapama adı verilen kolsuz iç gömlek, üzerine ise yöreye uygun renklerde üçetek giyilmektedir. Başa paralı fes ve üzerine ise başörtüsü sarılarak takılır. Alt giyim olarak alpaka şalvar giyilir, beline ise önlük giyilmektedir. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir. Ayakkabılar kostüm takımına dahil değildir, mağazamızda satışı yapılmaktadır.

Adıyaman Erkek Kostümünün Giyilişi

Adıyaman Erkek Kostümü

Adıyaman Yöresi Erkek Kostümü, bossa, alpaga , kadife gibi kumaşlardan yapılmaktadır. Kostüm parçaları süzane işlemeli yelek, poplin gömlek, potur şalvar, kuşak, aba başlık  ve deri çarıktan oluşmaktadır. Bu nedenle erkeklerde Adıyaman kostümü toplamda 8 parçadan oluşmaktadır.

Adıyaman yöresi erkek kostümünün giyilişi, üste pamuk kumaştan üretilmiş gömlek, üzerinde yarım kollu yelek giyilmektedir. Başa Adıyaman yöresine özel başlık takılır. Ayrıca altta ise şalvar giyilir, ayakta deri ayakkabı ya da pisipisi giyilmektedir. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir. Ayakkabılar kostüm takımına dahil değildir, mağazamızda satışı yapılmaktadır.

Adıyaman Kostümü Kiralama

Adıyaman kostümü kiralama, kostüm paketlendikten sonra, anlaşmalı kargo firmalarımız ile sevkiyatı sağlanır. Kostümün kargo bilgileri müşteriye iletilir.Adıyaman Yöresi Kostümünüz, organizasyonunuzun gerçekleşeceği tarihten 1 gün önce elinize ulaşır. Adıyaman Folklor Kostümü organizasyonda kullanılır. Kostümün özenli kullanılmasına ve deforme edilmemesine dikkat edilir.

İade/ Kargo Tarihi olarak seçilen tarih, kostümünüzün tarafımıza en geç gönderileceği tarihtir. Bu tarihte kostümün iade kargolaması yapılmalıdır. Sadece bu tarihin Pazar gününe gelmesi durumunda, kargolama bir sonraki gün yapılabilir. Adıyaman yöresi kostümü kiralamak ve detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaradan WhatsApp üzerinden görüşebilirsiniz.

Ağırlık0,5 kg

Hoşunuza gidebilir…