In stock

Trakya Yöresel Kostümü

Trakya yöresel kostümü, halk oyunları kullanımı için çocuk ve yetişkin gruplarına özenle hazırlandı. Tüm folklör kostümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da WhatsApp aracılığı ile soru sorabilirsiniz.

 

Trakya Kostümü Özellikleri

Trakya yöresi halk oyunları, Hora, Karşılama ve Sallama (Salma) olmak üzere üç çeşitte sınıflandırılır:

1-Horalar: El ele veya kol kola tutuşularak diziyle yürütülen oyunlardır. Kabadayı, Beylerbeyi, Kara Yusuf gibi oyunlar hala bilinenlerin en tipikleri görünmektedirler.
2-Karşılama: Zigoş ve Drama Karşılamasıdır.
3-Salma Oyunları: Hanım Ayşe örnek verilebilir. Tekli danslardan bazısı da bu gruptandır. Ali Paşa Oyunu.

Trakya’da Karşılama, çiftlerin karşılıklı oynamalarını ifade eder. “Salma Oyunlar” adı verilen halk dansları kabadayıca oynanılan birtakım yiğitlik ve efelik gösterileridir. Halk oyunları genel olarak çifter davul ve zurnayla yürütülürler.

Trakya Kostümü Giyilişi

Trakya Halk Oyunlarında kadınlar ve erkekler kıyafet ve oyunları ile birbirlerini tamamlarlar. Zengin bir kültüre sahip Trakya yöresel halk oyunlarının kültürümüzde ayrı bir yeri vardır.

Trakya Kız Kostümünün Giyilişi

 

trakya kız kostümü

Trakya bayan yöresel kostümü ipekli kutni kumaşlar kullanılmış olup 5 parçadan oluşmaktadır. Trakya yöresel kostümü kızlarda; nakış işlemeli şalvar, nakış işlemeli yağlık, nakış işlemeli yelek, poplin gömlek, başörtüden oluşmaktadır.

Trakya halk oyunları kostümleri hora oyununda giyilen ve oldukça gösterişli kostümlerdir. Trakya yöresi bayan folklor kostümü üstte pamuk kumaştan üretilmiş gömlek, yörenin motiflerini üzerinde barındıran nakış işlemeli yelek, başta saçları saran örtü, altta yine yöre motifleri ile işlenmiş şalvar ve nakış işlemeli yağlık bulunmaktadır. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir.

Trakya Erkek Kostümünün Giyilişi

 

Trakya yöresi kostümü erkeklerde bossa, alpaka, kadife gibi Bursa kumaşlarından yapılmakta olup kostüm parçaları nakış işlemeli potur, nakış işlemeli yağlık, kuşak, poplin gömlek, nakış işlemeli kartal kanat, fes, dolak, damat şalı, ve deri çarıktan oluşmaktadır. Trakya erkek kostümü toplamda 8 parçadan oluşmaktadır.

Trakya halk oyunları erkek folklor kıyafetinde ise üstte pamuk kumaştan üretilmiş gömlek, üzerine nakış işlemeli kartal kanat adı verilen kanat kollu yelek, omuzdan asılan damat şalı, başta fes, fesin etrafını saran dolak adını veren örtü, altta ise yöre motifleri ile işlenmiş potur, belde yine aynı motiflerle işlenmiş yağlık ve beli saran kuşak yer almaktadır. Ayakkabı olarak iç mekân ve sahne kullanımına uygun pisi pisi adı verilen ayakkabılar giyilmektedir.

 

 

Trakya Kostümü Kiralama

kostüm kiralama

Trakya kostümü kiralama, kostüm paketlendikten sonra, anlaşmalı kargo firmalarımız ile sevkiyatı sağlanır. Kostümün kargo bilgileri müşteriye iletilir. Trakya Yöresi Kostümünüz, organizasyonunuzun gerçekleşeceği tarihten 1 gün önce elinize ulaşır. Trakya Folklor Kostümü organizasyonda kullanılır. Kostümün özenli kullanılmasına ve deforme edilmemesine dikkat edilir.

İade/ Kargo Tarihi olarak seçilen tarih, kostümünüzün tarafımıza en geç gönderileceği tarihtir. Bu tarihte kostümün iade kargolaması yapılmalıdır. Sadece bu tarihin Pazar gününe gelmesi durumunda, kargolama bir sonraki gün yapılabilir. Trakya yöresi kostümü kiralamak ve detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaradan ya da WhatsApp üzerinden görüşebilirsiniz.

 

Ağırlık0,5 kg

Hoşunuza gidebilir…