In stock

Silifke Yöresel Kostümü

Silifke yöresel kostümü, halk oyunları kullanımı için çocuk ve yetişkin gruplarına özenle hazırlandı. Tüm folklör kostümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da WhatsApp aracılığı ile soru sorabilirsiniz.

 

Silifke Yöresi Kostümü Özellikleri

Silifke yöresinde neredeyse tüm oyunlar kaşıkla oynanır. Genelde halk oyunlarına davul ve klarnet eşlik eder. En sık oynanan halk oyunları şunlardır; Ger Ali, Ham Çökelek, Sallama, Yayla Yolları, Türkmen Kızı, Silifkenin Yoğurdu, Mandilli

 

Silifke Kostümü Giyilişi

Silifke Halk Oyunlarında kadınlar ve erkekler kıyafet ve oyunları ile birbirlerini tamamlarlar. Zengin bir kültüre sahip Silifke yöresel halk oyunlarının kültürümüzde ayrı bir yeri vardır.

Silifke Kız Kostümünün Giyilişi

silifke kız kostümü

Silifke bayan yöresel kostümü ipekli kutni kumaşlar kullanılmış olup 6 parçadan oluşmaktadır. Silifke yöresel kostümü kızlarda; paralı fes, başörtü, bürümcük gömlek, aynalı kumaştan üçetek, şalvar, önlük ten oluşmaktadır.

Silifke halk oyunlarında yöresi kostümleri görsel açıdan çok dikkat çekici, kostümün üzerine yapılmış işlemeler ise otantik bir havadadır. Silifke yöresi bayan folklor kostümü üstte pamuk kumaştan üretilmiş bürümcük adı verilen özel gömlek, yörenin motiflerini üzerinde barındıran uzun üçetek, başta paralı fes ve üzerinde başörtü bulunmaktadır.

Ayakkabı olarak deri çarık, deri ayakkabı veya iç mekânda ve sahnede kullanıma uygun pisi pisi giyilmektedir.

Silifke Erkek Kostümünün Giyilişi

silifke erkek kostümü

Silifke yöresi kostümü erkeklerde bossa, alpaka, kadife gibi Silifke kumaşlardan yapılmakta olup kostüm parçaları Silifke baş dolaması, poplin gömlek, Silifke kollu cepken, kuşak, yöresel Silifke şalvarı, karçın ve deri çarıktan oluşmaktadır. Silifke erkek kostümü toplamda 6 parçadan oluşmaktadır.

Silifke halk oyunlarında yöresi erkek folklor kıyafeti ise üstte pamuk kumaştan üretilmiş gömlek, üzerine yörenin motifleri ile işlenmiş nakış işlemeli kollu cepken, başta Silifke yöresine ait özel Silifke baş dolaması, altta yine yöre motifleri ile işlenmiş yöresel Silifke şalvarı ve giyildiğinde dize kadar saran karçın adı verilen yün tozluk giyilmektedir.

Ayakkabı olarak deri çarık, deri ayakkabı veya iç mekânda ve sahnede kullanıma uygun pisi pisi giyilmektedir.

Silifke Kostümü Kiralama

kostüm kiralama

Silifke kostümü kiralama, kostüm paketlendikten sonra, anlaşmalı kargo firmalarımız ile sevkiyatı sağlanır. Kostümün kargo bilgileri müşteriye iletilir. Silifke Yöresi Kostümünüz, organizasyonunuzun gerçekleşeceği tarihten 1 gün önce elinize ulaşır. Silifke Folklor Kostümü organizasyonda kullanılır. Kostümün özenli kullanılmasına ve deforme edilmemesine dikkat edilir.

İade/ Kargo Tarihi olarak seçilen tarih, kostümünüzün tarafımıza en geç gönderileceği tarihtir. Bu tarihte kostümün iade kargolaması yapılmalıdır. Sadece bu tarihin Pazar gününe gelmesi durumunda, kargolama bir sonraki gün yapılabilir. Silifke yöresi kostümü kiralamak ve detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaradan ya da WhatsApp üzerinden görüşebilirsiniz.

 

Ağırlık0,5 kg

Hoşunuza gidebilir…