In stock

Mehter Kostümü

Mehter kostümü ile çocuğunuz mehteran takımının bir parçası olacak. Hem çocuklar hem de yetişkinler için yeniçeri kostümlerimiz stoklarımızda! Mehteran kostümü kiralama ya da kostüm hakkında detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da WhatsApp aracılığı ile soru sorabilirsiniz.

Mehter Kostümü Özellikleri

Mehter kostümü, Mehteran takımı üyelerinin giydiği kostümlerdir. Mehteran takımının görevi sefere giderken çalmak, sefer zamanında padişahın çadırı önünde çalmak, seferde değilse saray avlusunda ikindi namazından sonra çalmaktır. Ayrıca seferde iken orduyu sabah namazına kaldırmak içinde çalarlardı. Osmanlıda sadece padişahın mehteran takımı bulunmazdı, aynı zamanda devlet adamlarının vezirlerin, derya kaptanlarının, beylerbeylerinin de mehter takımları bulunurdu. Özellikle sefer zamanlarında askeri birlikleri coşturmak ve düşmanın maneviyatını dağıtmak konusunda mehterlerin büyük önemi vardı. Ayrıca Mehteran takımı duaları ve okudukları ayetlerle de ordunun maneviyatını yükseltirlerdi.

Mehter Kostümünün Giyilişi

Mehter kostümü

Mehter kostümü, içte altıparmak kumaştan imal edilmiş gömlek, altta beli lastikli olan şalvar ile giyilmektedir. Bele kuşak sarılır. Üstte mehteran cübbesi giyilmektedir. Aksesuar olarak zil ve davul kullanılabilir. Kostüm içeriğinde aksesuar yoktur. Aksesuarlar stok durumuna göre kostüm kiralamalarında eklenebilir. Ayakkabı olarak pisi pisi adı verilen ayakkabılar kullanılır. Pisi pisi satışı mağazamızda yapılmaktadır.

Mehter Kostümü Kiralama

Mehter kostümü kiralama, kostüm paketlendikten sonra, anlaşmalı kargo firmalarımız ile sevkiyatı sağlanır. Kostümün kargo bilgileri müşteriye iletilir. Mehter Kostümünüz, etkinliğin gerçekleşeceği tarihten 1 gün önce elinize ulaşır. Mehter Kostümü organizasyonda kullanılır. Kostümün özenli kullanılmasına ve deforme edilmemesine dikkat edilir.

İade/ Kargo Tarihi olarak seçilen tarih, kostümünüzün tarafımıza en geç gönderileceği tarihtir. Bu tarihte kostümün iade kargolaması yapılmalıdır. Sadece bu tarihin Pazar gününe gelmesi durumunda, kargolama bir sonraki gün yapılabilir. Mehteran kostümü kiralamak ve detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaradan WhatsApp üzerinden görüşebilirsiniz.

 

Hoşunuza gidebilir…