In stock

Semazen Kostümü

Semazen kostümü, tiyatro ve gösterilerde kullanılmak üzere  çocuk ve yetişkin grupları için özenle hazırlandı. Tüm kostümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için 0553 633 88 58 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da WhatsApp aracılığı ile detaylı bilgi alabilirsiniz.

Semazen Kostümü Özellikleri

Semazen Kostümü, özellikle kutlu doğum haftası ve mübarek gecelerde düzenlenen etkinliklerde, sema gösterisini icra eden semazen adı verilen kişilerin giydikleri kıyafetlerdir. Özellikle Ney ve tef gibi çalgılar eşliğinde semazenin kollarını iki tarafa doğru açıp sağ avucunu gökyüzüne, sol avucunu ise yeryüzüne çevirerek Hak’tan alıp halka dağıtarak gerçekleştirilen dini bir törendir.

Semazenler nasıl dönerler?
Semazenler başlarını sağa doğru eğerler ve sol ayaklarının üzerinde dönmeye başlarlar. Sema esnasında semazenin gözleri yarı açıktır ve gözleri sol el başparmağına bakmaktadır. Semazenler kafalarını sağa doğru eğdiklerinden dolayı başları dönmez. Semazenin dönüş ekseni kafa, kalp ve sol bacağı doğrultusundadır.

Semazen Kostümü Giyilişi

Semazen Kostümü

Semazen Kostümü üstte Tennure adı verilen bir giysisi vardır. Mevlevi dervişlerin giydikleri sema töreninin ayrılmaz bir parçası üst tarafı dar, aşağısı geniş elbisedir. Sema tennuresi ve hizmet tennuresi olarak ikiye ayrılır. Sema tennuresinin beyaz renkte olması kefeni ve ölümü simgelemektedir.

Semazen kıyafetlerinden baştaki külah (sikke) ölünce başucuna dikilen mezar taşını simgeler.

Destegül ya da hırka olarak dar ve düğmesiz kollu, kolların bedene eklendiği yerler japone, önü açık, bele kadar gelen ince kumaştan yapılmış dar bir giysi vardır. Gösteriler ve etkinliklerde ayağa pisi pisi ayakkabı giyilebilir.

 

Semazen Kostümü Kiralama

kostüm kiralama

Semazen kostümü kiralama yapılıp, kostüm paketlendikten sonra, anlaşmalı kargo firmalarımız ile sevkiyatı sağlanır. Kostümlerin kargo bilgileri müşteriye iletilir. Semazen kıyafeti etkinliğinizin gerçekleşeceği tarihten 1 gün önce elinize ulaşır. Kostüm organizasyonda kullanılır. Kostümün özenli kullanılmasına ve deforme edilmemesine dikkat edilir.

İade/ Kargo Tarihi olarak seçilen tarih, kostümünüzün tarafımıza en geç gönderileceği tarihtir. Bu tarihte kostümün iade kargolaması yapılmalıdır. Sadece bu tarihin Pazar gününe gelmesi durumunda, kargolama bir sonraki gün yapılabilir. Semazen kostümü fiyatları hakkında bilgi almak, kiralamak ve detaylı bilgi için 0553 633 88 58 numaradan WhatsApp üzerinden görüşebilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir…