Kostüm Nedir ?

Kostüm Nedir ? Kostüm, tiyatro, dans, opera, bale gibi görsel sanat sahnelerinde ya da kamera önünde bir gösteriyi sunarken giyilen giysi ve aksesuarlardır. Kostümler, etkinliklerde önemli bir görsel unsurunu yerine getirirler. Kostümler, İzleyiciyi gösteriye katar, oyuncunun sahne heyecanını yatıştırır, kostümler kişileştirmeyi ve değişimleri yansıtır. Tiyatroda kostüm ise, o dönemin gözümüzde daha iyi canlanması için kullanılır. Ayrıca karakterin kostüm yoluyla yoğunlaştırılması, oyuncunun karşısındaki oyuncular için çok yararlı olur, çünkü kostüm ile onlarda yaratılması gereken atmosfere daha çabuk alışırlar.

Çocuklar için kostümler her zaman ilgi çekici olmuştur. Bu nedenle yetişkin gösterilerinde rengarenk karakter kostümleri, çeşit çeşit çocukların ilgisini çeken yetişkin kostümleri kullanılmaktadır. Çocuk etkinlikleri, onların dünyasında akıllarında kalan ve zevkle anlattıkları renkli anılar olmaktadır. Bu nedenle, çocuk kostümleri ve tamamlayıcı aksesuarları özenle seçilmeli ve hazırlanmalıdır.

Çocuk ve yetişkin kostümlerini ön plana çıkaran unsurlar aksesuarlardır. Bu aksesuarlardan bazıları kemer, ayakkabı, peruk, takılar, başlıklar, maskeler, kostüm pelerinleri, kanatlar olmaktadır. Ayrıca bazı kostümler için makyaj yapılması, verilmek istenen etkinin tam olmasını da sağlayabilmektedir.

 

 

 

Kostümlerin Kullanım Alanları

 

Halk Oyunları (Folklör) Kostümleri

Halk Oyunları Kostümleri, halk oyunları ekiplerinin gösteri sırasında, oynadığı yörenin kültür ve motifini izleyiciye aktarabilmek için kullanılmaktadır. Folklör olarak nitelendirilen bu dans türünde, ulusal ve uluslar arası tüm ekipler kendi yörelerine has kültürel folklör kostümlerini giyerek gösterilerini sergilerler.

Halk Oyunları kostümleri, yörenin yerel giysileridir. Bu giysiler gündelik hayatta da kullanılabilmektedir. Düğünlerde, merasimlerde bu kostümler giyilir ve bölgenin kültürel ruhu yansıtılır. Folklör kostümleri, çeşitli iş gruplarında da kullanılabilmektedir.

Halk Oyunları Kostümleri, tarafımızca yörenin tüm kültürel motiflerine uygun olarak, kaliteli ham madde kullanılarak üretilmektedir.

Online Kostüm (Güven Kostüm) olarak ürettiğimiz yörelerin kostümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

 

Çocuk Kostümleri

Çocuk Kostümleri, yarınlarımızın garantisi olan çocuklarımızın eğitimlerinde, bayramlarında, etkinliklerinde ve onları mutlu edebilecek her türlü aktivitede kullanılmaktadır. Milli bayramlarımız olan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda çocuklarımızın milli bayram çoşkusunu yaşamasını sağlamak amacıyla kostümler kullanılmaktadır.

Çocuk kostümleri aynı zamanda tiyatro gösterilerinde, okul etkinliklerinde, doğum günlerinde de kullanılmaktadır.

 

Modern Dans Kostümleri

Modern Dans, 2. Dünya savaşının başlarından itibaren yapılmaya başlanmıştır. O zamanlar sadece bir dans türü olarak görülen modern dans hem dinlendirici olmakta ve hemde her müzik türüne ayak uydurabilir.Modern Dans Kostümlerimizi görmekiçin aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

MODERN DANS KOSTÜMLERİ

Animasyon Kostümleri

Animasyon Kostümleri, piyes, tiyatro ve bir çok gösteri türünde kullanılmaktadır. Her türlü yaş grupları için animasyon kostümümüz bulunmaktadır. Animasyon kostümlerimize erişmek için lütfen ilgili linke tıklayınız.

ANİMASYON KOSTÜMLERİ

 

Cadılar Bayramı (Halloween) Nedir? Kostüm Nedir ?

vforvendetteCadılar Bayramı, her sene 31 Ekim’de kutlanır.Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayramdır. Çocukların genellikle korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeleri topladığı bir bayramdır. Diğer Cadılar Bayramı kutlamaları arasında maskeli balolar, korku filmi seansları ve perili olduğuna inanılan evlere düzenlenen geziler sayılabilir. Cadılar bayramı kostüm nedir diye sorulacak olursa, içler ürperten, karşı tarafı korku verebilecek her türlü giysi ve aksesuar kostüm türünü oluşturur.

Cadılar Bayramı için özel hazırlanmış kostümlerimiz, korku maskeleri, korku aksesuar ve malzemeleri sitemizde bulunmaktadır. Ürünlerimizi görmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

 

Paylaş